مشخصات یک سایت حرفه ای

ویژگی ها و مشخصات یک سایت حرفه ای چیست؟

چه مشاغلی به سایت نیاز دارند یا ویژگی های یک سایت حرفه ای چیست؟ یک سایت حرفه ای باید چه مشخصاتی داشته باشد؟ برای راه اندازی یک سایت باید چه مواردی را رعایت کرد؟
اهمیت کسب و کارهای اینترنتی امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست. راه اندازی سایت برای مشاغل مختلف علاوه بر گسترش حرفه، به میزان بالایی درآمد آن را نیز افزایش خواهد داد. همچنین با وجود کاربران مختلف در سراسر جهان، گستره مشتریان مشاغل مختلف نیز افزایش پیدا می کند.
امروزه شرکت های مختلفی اقدام به طراحی و راه اندازی سایت برای مشاغل مختلف می کنند، اما صرفا راه اندازی یک سایت به تنهایی، اثری بر ثمربخشی و افزایش درآمد نخواهد داشت. بنابراین باید استانداردها و پارامترهای مربوط به آن را نیز مطابق با قوانین گوگل رعایت کرد.

مشخصات یک وبسایت خوب شامل چه مواردی است؟

مشخصات یک وبسایت خوب
مشخصات یک وبسایت خوب

شرکت های طراحی سایت در مشهد و دیگر نقاط کشور، مشخصات مختلفی را برای انواع سایت ها تعیین می کنند. طبیعتا هر سایتی متناسب با نوع فعالیت خود باید یک سری مشخصات و ویژگی ها داشته باشد، اما این مشخصات چیست و چه کاربردی دارند؟
مشخصات یک سایت باید به نحوی باشد که کاربر هنگام ورود به سایت متوجه نوع فعالیت آن شود. همچنین باید به نوعی طراحی شود که دسترسی و استفاه از آن برای کاربران در راحت ترین حالت ممکن باشد. منظور از استفاده راحت تر، مراجعه راحت به بخش های مختلف سایت و برقراری ارتباط می باشد. بنابراین از جمله مشخصات یک سایت خوب را می توان برخی از موارد زیر دانست:

 • طرح حرفه
 • قسمت ثبت نام
 • صفحات ارتباطی مثل صفحه تماس با ما
 • وجود گزینه جستجو در صفحه اصلی
 • وجود راهنمای سایت
 • دسته بندی
 • سرعت مناسب
 • امنیت بالا
 • بروزرسانی
 • پاسخگویی به کاربران
 • محتوای یونیک
 • و…

استانداردهای یک وبسایت خوب چیست؟

استانداردهای یک وبسایت خوب
استانداردهای یک وبسایت خوب

برای راه اندازی یک سایت، ابتدا باید استانداردهای لازم را دانست و بر طبق آن ها یک سایت را تاسیس کرد. امروزه دیگر ضرورت وجود سایت چه برای رونق کسب و کارها و چه برای کسب درآمد شخصی برای همه آشکار شده است. بنابراین هر یک از اشخاص سعی می کنند تا برای پیشرفت در حرفه خود یک سایت راه اندازی کنند، اما گر پایه های این سایت به درستی بنا نشود بعد از زمان کوتاهی از دست خواهد رفت. به همین خاطر، اکثر افراد برای راه اندازی سایت های خود از شرکت های طراحی سایت مثل طراحی سایت مشهد و… استفاده می کنند.
منظور از پایه های سایت، رعایت استانداردهای لازم جهت ماندگاری و پیشرفت سریع تر سایت است. اگر این استانداردها به درستی رعایت نشوند در زمینه سئو کردن سایت نیز مشکل به وجود خواهد آمد. در نتیجه در گوگل نیز به نتایج خوبی دست نخواهد یافت. استاندارهای سایت موارد مختلفی را شامل می شود که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

یک سایت باید طراحی درستی داشته باشد

اولین نکته در رعایت استانداردهای یک سایت، طراحی درست سایت است. البته برای این کار می توان از شرکت های فعال در این زمینه نیز کمک گرفت. برای پیدا کردن این شرکت ها تنها کافی است تا گزینه طراحی سایت در مناطق مختلف برای مثال طراحی فروشگاه اینترنتی در مشهد را در گوگل سرچ کرد. به این ترتیب شرکت های مختلفی نمایش داده خواهند شد.
در طراحی یک سایت گزینه هایی به اسم ui به معنی رابط کاربری و ux به معنی تجربه کاربری وجود دارد. رابط کاربری مشاهده کاربر از سایت و تجربه کاربری احساس کاربر در اثر کار کردن با سایت می باشد.
یک سایت خوب باید طراحی زیبایی داشته باشد، اما زیبایی در اینجا به معنی داشتن ظاهری ساده با ترکیبی از رنگ های هارمونی است. به بیان ساده تر، سایت باید همانند یک پاساژ با دیزاینی بسیار زیبا باشد که هر طبقه یا مغازه از آن مربوط به بخشی از سایت باشد. به این ترتیب، افراد علاوه بر لذت بردن از سایت از خدمات یا محصولات آن نیز استفاده خواهند کرد. همچنین آدرس سایت را به خاطر سپرده و به دوستان خود نیز منتقل می کنند.
چنانچه افرادی بدون دانش گرافیکی برای طراحی سایت خود اقدام کنند، علاوه بر اینکه گوگل با آن ها دوست نخواهد شد، کاربران نیز به سرعت آن سایت را ترک خواهند کرد. بنابراین برای طراحی مناسب سایت باید موارد زیر را رعایت کرد:

 • استفاده از رنگ های روشن برای بک گراند
 • استفاده از فونت های استاندارد و بسیار محدود
 • ساده بودن کار با سایت برای افراد مختلف از کودک تا افراد مسن
 • عدم استفاده از تبلیغاتی مثل فلش
 • پرهیز از انیمیشن های عجیب و غریب
 • دسته بندی درست ساختار سایت
انتخاب یک دامنه مناسب برای سایت

یکی از مهم ترین موارد در طراحی سایت، انتخاب درست نام دامنه می باشد. نام و پسوند دامنه به دقت زیادی نیاز دارد، زیرا یک برند محسوب می شود که در صورت انتخاب اشتباه، برندسازی را با مشکل مواجه خواهد کرد.
برای انتخاب نام دامنه باید تا حد امکان از نام های کوتاه و تصویری استفاده کرد. چنین نام هایی به راحتی در خاطر کاربران سپرده می شوند. همچنین بهتر است این نام با نوع فعالیت سایت یا نوع حرفه شخص مطابقت داشته باشد. البته در صورت عدم تطابق هم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد و حتی می تواند با ایجاد حس تعجب در کاربران باعث ماندگاری بیشتر در ذهن آن ها شود. به عنوان مثال برند اپل که به معنی سیب است هیچ گونه ارتباطی با جهان کامپیوتر یا گوشی های هوشمند ندارد، اما امروزه به یکی از قدرتمندترین برندها تبدیل شده است.
برای انتخاب نام دامنه باید تا حد امکان از نام های کوتاه و تصویری استفاده کرد. چنین نام هایی به راحتی در خاطر کاربران سپرده می شوند. همچنین بهتر است این نام با نوع فعالیت سایت یا نوع حرفه شخص مطابقت داشته باشد. البته در صورت عدم تطابق هم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد و حتی می تواند با ایجاد حس تعجب در کاربران باعث ماندگاری بیشتر در ذهن آن ها شود. به عنوان مثال برند اپل که به معنی سیب است هیچ گونه ارتباطی با جهان کامپیوتر یا گوشی های هوشمند ندارد، اما امروزه به یکی از قدرتمندترین برندها تبدیل شده است.

جمع بندی

یک سایت حرفه ای سایتی است که از پایه، درست و اصولی بنا شده باشد. برای اصولی بنا شدن یک سایت باید بر اساس شناخت استانداردهای لازم و نیاز مخاطب اقدام کرد. اگر سایتی دارای طراحی و نقشه مناسب باشد و همچنین تمامی استانداردها نیز در آن رعایت شده باشد می تواند در کوتاه ترین زمان، خود را به نتایج اولیه گوکل رسانده و به درآمدزایی برسد.
درآمدزایی یک سایت بدون جلب نظر کاربران امکان پذیر نیست. بنابراین باید همواره در آپدیت های مختلف نیاز کاربران را بررسی کرد. همچنین رعایت قوانین گوگل نیز راه رسیدن به چنین اهدافی را هموارتر می کند.


دیدگاهتان را بنویسید